Blekinge Tekniska Högskola - BTH

Välkommen till COM,
Sektionen för datavetenskap och kommunikation

Sektionen för datavetenskap och kommunikation har ansvar för en del av verksamheten inom området teknik som bedrivs vid BTH. Detta innefattar såväl forskning som utbildning främst inom områdena programvaruteknik, datavetenskap, säkerhetsteknik, spelprogrammering och arbetsteknik.

Sektionens uppgift är att via utbildning och forskning driva utvecklingen inom datavetenskap och kommunikation framåt och på så sätt skapa fler och bättre tillämpningar av teknik i vårt vardagliga liv.


Paket

 

Höstens och vinterns Disputationer och licentiatseminarier på COM

Läs mera här


Congratulations all graduates!

Fempårad


Friendly meeting with Qingdao UniversityCOM på besök i Kina

I mitten av oktober beöktes ett antal kinesiska universitet av representanter från COM i syfte att knyta kontakter och så småningom skriva avtal i syfte att rekrytera kinesiska studenter.

Läs mer om kinaresan

 


Logo JNTUCOM säkrar rekryteringen av internationella studenter

BTH och COM har tagit ett avgörande steg i rekryteringen av betalande studenter genom att teckna ett avtal om ett 5-årigt integrerat "double degree" masterprogram tillsammans med Jawaharlal Nehru Technological University Hyderabad (JNTU-H).

Läs mer här


Get Adobe Flash player

Varför är det viktigt att studera IT och teknik?

I princip alla yrkesgrupper arbetar mer eller mindre med IT-baserade verktyg idag. Efterfrågan på IT- och teknik-kunniga personer, framför allt med högskoleutbildning, ökar konstant.

 

 

 

Ingenjörer är en bristvara i näringslivet redan idag, och prognoserna visar att klyftan mellan antalet utexaminerade högskoleingenjörer och behovet av desamma kommer öka under de närmaste 10 åren (källa Högskoleverket mars 2010).

Alltså är det helt rätt att börja studera IT och teknik på högskolenivå.


 

Kontakta oss!

dokument

Vill du veta mer om sektionens verksamhet eller har frågor är du välkommen att kontakta info.com@bth.se

 

Redigera