Publicerad 2010-04-23
BTH:s styrelse för kommande treårsperiod utsedd
Igår kom besked från Regeringen om de nya styrelser som utsetts för landets universitet och högskolor för perioden 1 maj 2010 till och med 30 april 2013. Blekinge Tekniska Högskola får två nya externa ledamöter i sin styrelse; Anna-Lena Cederström, regiondirektör för Region Blekinge och Eva Lindqvist, Verkställande direktör Lineco AB. Akbar Seddigh fortsätter som ordförande för styrelsen i ytterligare en mandatperiod.
- Jag är mycket nöjd med den samlade kompetens vi har i vår styrelse för den kommande mandatperioden. De nya ledamöterna innebär en ytterligare förstärkning både avseende regional, nationell och internationell kompetens och inom våra profilområden, såsom IT och telekom, säger rektor Ursula Hass.
BTH:s externa styrelseledamöter för perioden 1/5 2010 till och med 30/4 2013 är:
Verkställande direktör Mikael Blomqvist
Regiondirektör Anna-Lena Cederström
Professor Håkan Eriksson
Professor Gunilla Jönson
Verkställande direktör Eva Lindqvist
Vice President Henrik Pålsson
Marknadsekonom Akbar Seddigh
Professor Nahid Shahmehri
Även om beslutet att utse styrelser för universitet och högskolor formellt ligger hos regeringen är det lärosätena själva som föreslår vilka externa ledamöter de önskar i sina styrelser. Högskole- och forskningsminister Tobias Krantz säger i ett pressmeddelande från regeringen igår att han anser att det faktum att universitet och högskolor numera i praktiken får utse sina egna styrelser är en mycket viktig princip och att det i kombination med en rad andra reformer skapar en mycket kraftig förstärkning av den akademiska friheten.
För ytterligare information kontakta rektor Ursula Hass på telefon 0709-807587.
Se även www.bth.se
