Blekinge Tekniska Högskola - BTH

BTH-doktorand blir en av de första att ta examen i digital spelutveckling

Måndagen den 18 januari försvarar Lennart Nacke, doktorand vid Blekinge Tekniska Högskola, sin doktorsavhandling på temat "Affective Ludology: Vetenskaplig mätning av användarupplevelsen i interaktiv underhållning". Lennart Nacke blir en av de första europeiska doktorander som tar examen i digital spelutveckling.

Nackes avhandling visar på flera experimentella studier som undersöker den kognitiva och känslomässiga påverkan digitala spel har på sina spelare. Hans experiment handlar om hur speldesign påverkar spelarens känslor och kognition, hur spelsystem och ålder påverkar spelupplevelsen, hur ljud och musik i spel påverkar känslor och spelupplevelse, och slutligen hur olika interaktiva spelkonsoller påverkar hjärnvågornas aktivitet.

Lennart Nacke har också utvecklat en automatisk teknik för att åskådliggöra sambandet mellan spelrelaterade händelser och kroppsliga reaktioner hos spelare. I sina experiment använder han sig av utrustning som EEG och EMG för att få fram information om hur spelare påverkas av spelen. EEG är sensorer som placeras på spelarens huvud för att registrera hjärnvågornas verksamhet. EMG använder liknande sensorer för att registrera aktiviteten i musklerna i spelarens ansikte . Tillsammans ger det möjligheter att dra slutsatser om personens känslor och tillsammans med användning av psykologiska frågeformulär kan han med sina metoder ge en detaljerad bild av de saker vi känner och tänker när vi spelar digitala spel.

Nackes avhandling banar väg för mer solida, känslomässiga studier av spel, där emotionella och kognitiva intryck av spel kan analyseras med hjälp av sensorer. Hans automatiska teknik är grundläggande för framtida studier av aktörer som bör inriktas på spelarens beteende, uppmärksamhet, och motivation. Den sensorteknik som han använde kan också användas för nya sätt att fysiskt och psykiskt interagera med spel, eventuellt elimineras också behovet av tangentbord och styrenheten i framtiden.

Allmänheten inbjuds att närvara vid presentation och försvar av avhandlingen som äger rum måndagen den 18 januari klockan 14:00 i sal Rio Grande, Hus A, Östra Piren, Karlshamn. Presentationen hålls på engelska.

 

För ytterligare information kontakta doktorand Lennart Nacke, som är engelsktalande, på telefon +49 163 67 54 655 eller lennart.nacke@bth.se. Se även www.bth.se

Redigera

Aktuellt

RSS-kanal

|