Blekinge Tekniska Högskola - BTH

Evenemang på BTH

Införd:
12/14/2008 06:30 PM

Bortfiltrering av oönskat buller

Hur man kan filtrera bort oönskat buller med hjälp av blinda metoder

Benny Sällberg har disputerat i ämnet Telekommunikation på
Blekinge Tekniska Högskola. Titeln för hans avhandling är Applied Methods for Blind Speech Enhancement. Opponent var professor Shoji Makino från NTT Communication Science Laboratories i Japan.

Oönskat buller omger oss dagligen. Påverkan av detta buller blir tydligt när vi kommunicerar med varandra via till exempel mobiltelefoni. Bullret kan leda till missförstånd och onödig belastning på användare och kommunikationssystem. Exempel på andra tillämpningar som är känsliga för buller är diktafoner, hörhjälpmedel, internettelefoni, hörselskydd med
flera. Benny Sällbergs doktorsavhandling berör metoder för att filtrera bort oönskat buller.

Huvuddelen av de metoder som Sällberg tagit fram i sin avhandling använder flera mikrofonelement och metoderna är så kallat "blinda". Att använda flera mikrofonelement gör att metoderna kan lyssna i olika riktningar och har därmed möjlighet att genom så kallad lobformning undertrycka riktat buller och framhäva talarens röst. Att metoderna dessutom är blinda betyder att de inte behöver "se" eller känna till den akustiska miljön, till exempel hur många talare eller bullerkällor det finns i omgivningen och var de är placerade
i relation till mikrofonernas placering. I stället är metoderna baserade på statistiska modeller om hur mänskligt tal och buller vanligtvis beter sig.

Metoderna ställer därefter in sig mot modellerna och filtrerar automatiskt bort de oönskade oljuden. Detta arbetssätt är önskvärt i en mängd sammanhang eftersom metoderna är robusta även då den akustiska miljön är okänd.

Samtliga metoder som tagits fram i avhandlingen är praktiskt tillämpade och industriella prototyper har tagits fram och utvärderats under arbetets gång. Metoderna är robusta och förbättrar talkvalitet och undertrycker buller i tillämpningar där konkurrerande metoder fallerar.


För ytterligare information kontakta Benny Sällberg på telefon
0709-22 07 83 eller e-post bsa@bth.se

 

 

Källa:
Sektionen för teknik

Redigera