Införd:
02/08/2010 04:54 PM
"Olympiaden" BTH Games på Telenor Arena
BTH arrangerar "olympiad" på Telenor Arena Karlskrona.
Den 4-6 maj i år går BTH Games för första gången av stapeln på Telenor Arena Karlskrona. BTH Games är ett idrottsarrangemang där studenter och personal tävlar tillsammans i olika lagsporter. Syftet med projektet är integration och nätverkande. Inte bara mellan olika kulturella grupper som finns representerade på lärosätet utan också mellan årskurser och program, mellan studenter och personal samt mellan lärosätet och det regionala näringslivet.
Integrationsarbetet är speciellt viktigt på BTH som har många internationella studenter. Satsningen ligger också rätt i tiden eftersom man vill hälsa alla studenter och anställda välkomna till huvudcampus i Karlskrona, vilket kommer att stå färdigt till sommaren.
- Det var en student som först presenterade idén om att arrangera en idrottstävling för studenter och anställda, säger studentkårens ordförande Robin Nordström. Vi tyckte att det var en bra idé och nu backas projektet upp inte bara av Högskolan, Studentregionen och Studentkåren utan också av TelecomCity, Blekinge Idrottsförbund och Blekinge Health Arena. Alla studenter och anställda kommer att bjudas in att delta på olika sätt i arrangemanget, fortsätter Robin. De som inte vill tävla i de olika idrottsgrenarna kan i stället delta i så kallade prova på-aktiviteter vilket innebär att idrottsföreningar i länet visar upp sin verksamhet. Det kan röra sig om allt från kampsport till schack. Studenter som är nya i Blekinge känner ofta inte till det utbud av sportaktiviteter som de kan ta del av under studietiden. Detta är ett bra tillfälle att få mer information. Vi kommer också att uppmuntra de som vill engagera sig i att supporta vänner och kollegor från läktaren.
- Ett mycket intressant och roligt initiativ som vi hoppas har kommit för att stanna, säger Ursula Hass, rektor på BTH.
Under BTH Games kommer det också att arrangeras en turnering i digitala spel, naturligtvis med idrottsinriktning, samt en företagslounge där studenterna får möjlighet att möta det regionala näringslivet. Företagen och deras anställda kommer att bjudas in att delta i spelen på olika sätt. I
arrangemanget ingår också kvällsaktiviteter i sportslig anda och det avslutas som sig bör med en festlig prisutdelning.
För information om BTH Games kontakta studentkårens ordförande Robin Nordström på telefon 0708-276162 eller mejla studentkårens ordförande.
För information om BTH:s engagemang går det även bra att kontakta rektor Ursula Hass på telefon 0455-385001 eller mejla rektor.
Källa:
BTH och Blekinge studentkår
