21 maj 2026

Digitaliseringen kan skapa hinder för äldre – trots vilja att vara delaktiga

Hur påverkas äldre när alltmer av samhället blir digitalt? Frågan står i centrum för ny forskning inom tillämpad hälsoteknik vid BTH där forskare undersöker vilka möjligheter som finns för att äldre ska kunna fortsätta vara aktiva, engagerade och känna sig delaktiga – även i en digital värld.

Samtidigt som samhället snabbt digitaliseras blir befolkningen allt äldre. Myndighetskontakter, sociala relationer och informationsflöden sker i dag till stor del digitalt. För många innebär det nya möjligheter, men också utmaningar där flera hamnar i periferin av samhällsdebatten, trots ett stort engagemang och erfarenhet.

– Många äldre har både vilja och förmåga att fortsätta vara aktiva efter pensionen. Samtidigt finns det strukturer i samhället som kan göra det svårare att känna sig delaktig, säger Joakim Niklasson, forskare i tillämpad hälsoteknik vid BTH.

Forskning som lyfter äldres perspektiv

Joakim leder tillsammans med Peter Anderberg, professor i tillämpad hälsoteknik vid BTH, och Johan Sanmartin Berglund, professor i tillämpad hälsoteknik vid BTH, ett projekt som startade hösten 2024 och som inriktar sig på vilken roll tekniken spelar i äldres vardag och hur digitaliseringen påverkar deras möjligheter att fortsätta vara aktiva. Fokus ligger på att förstå både vad som främjar och hindrar engagemang och hur det påverkar hälsa och livskvalitet samt vad som skapar mening och motivation. Projektet är en del av BTH:s forskning inom tillämpad hälsoteknik där fokus ligger på digital hälsa och teknikens roll i ett åldrande samhälle.

En viktig utgångspunkt är att förändra bilden av äldre.

– Ofta pratas det om äldre i termer av behov, vård eller omsorg, men mer sällan om den enorma resurs av erfarenhet, kunskap och det samhällsengagemang som finns, säger Joakim Niklasson.

Stark förankring i erfarenheter

Studien som forskargruppen arbetar med genomförs i nära samarbete med pensionärsorganisationerna PRO, SPF och SKPF i Blekinge, men målet är att få nationell spridning. Tillsammans har de varit med och utformat både studiens inriktning och enkätfrågor, vilket har gett forskningen en stark förankring i äldres egna erfarenheter och perspektiv.

Enkäten skickades ut till omkring 10 000 organiserade och engagerade medlemmar i PRO, SPF och SKPF och hittills har cirka 3 700 svar inkommit.

– Genom enkäten får vi en tydlig bild av hur äldre själva beskriver sin livskvalitet, sina aktiviteter och sitt engagemang. Vi ser också hur de använder teknik, hur de upplever utvecklingen och hur den påverkar deras möjligheter att delta i sociala aktiviteter och i samhällslivet, menar Joakim Niklasson.

Med fokus på möjligheter

Utöver digital delaktighet undersöker forskarna hur hälsofrämjande faktorer såsom kost, motion, sömn och sociala nätverk hänger ihop med välbefinnande i hög ålder. Till skillnad från tidigare forskning, som ofta har fokuserat på vad äldre gör, vill forskarna nu förstå vilka möjligheter de faktiskt har att vara aktiva.

– Vi vill förstå hur äldre deltar i samhället genom föreningsliv, frivilligarbete och sociala aktiviteter – och vad som ligger bakom och driver det engagemanget, säger Joakim Niklasson.

Ska bidra till bättre livskvalitet

Målet med forskningen är att skapa bättre förutsättningar för äldre att fortsätta vara delaktiga, bidra till samhällsutvecklingen och förbli aktiva och självständiga även högre upp i åldrarna.

– Det handlar om att stärka både fysisk och psykisk hälsa, minska ensamhet och förbättra livskvaliteten, men även om att ta tillvara på äldres kompetens i samhällsutvecklingen, säger Joakim Niklasson.