Stödportfölj för strategisk hållbar utveckling, 7,5 HP

Två kvinnor sitter vid ett bord med en bärbar dator

Studiestart

Vårtermin 2026

Undervisningsform

Distans, Blandad undervisningstid, Halvfart

Språk

Engelska

Studietid

2026 vecka 14 till 2026 vecka 23

Anmälan via antagning.se
Förkunskapskrav

För tillträde till kursen krävs 120 avklarade hp inklusive 2,5 hp om ramverket för strategisk hållbar utveckling (FSSD). Engelska 6.

Syftet med denna kurs är att stödja studenterna i att tillsammans utveckla en stödportfölj för strategisk hållbar utveckling. Kursen fokuserar på ett generellt tillvägagångssätt för att strukturera utforskningen av olika koncept, metoder och verktyg inom hållbar utveckling för att sedan utforska några av dessa i detalj. Studenterna bör lämna kursen med en god översikt av vilka verktyg, metoder och koncept som ska användas, vilka kritiska frågor som ska ställas och vilka överväganden man bör vara medveten om vid implementering.

Förkunskapskrav

För tillträde till kursen krävs 120 avklarade hp inklusive 2,5 hp om ramverket för strategisk hållbar utveckling (FSSD). Engelska 6.

Studieområde

Strategiskt ledarskap för hållbarhet

Nivå

A1N

Anmälningskod

V5521

Kurskod

SL2575