Institutionen för datavetenskap, DIDA

Institutionen för datavetenskap

Institutionen för datavetenskap (DIDA) är en av tre institutioner vid fakulteten för datavetenskaper. Den är BTH:s största institution med drygt 70 anställda.

Prefekt för institutionen är Bo Peterson.
Institutionskoordinatorer är Ljubica Atanasova Stojanovski (studierektor), Svetlana Živanović​ och Anna Zieris.

Inom DIDA är vi uppdelade i fyra grupper:

  • AIDA – Artificial Intelligence & Data Analytics lab (Martin Boldt)
  • SDS – Secure and Distributed Systems (Kurt Tutschku)
  • COSY – Computing and systems (Bo Peterson)
  • GAME – Games and Interactive Systems (Yan Hu)

Institutionen för datavetenskap hittar du i hus H och J på Campus Karlskrona.

All forskning som utförs inom institutionen är tillämpad, vilket ligger i linje med BTH:s strategi. Forskning bedrivs inom följande forskningsområden vid DIDA:

  • Artificiell intelligens och maskininlärning
  • Beslutsstödsystem och automation
  • Cloud Computing & distribuerade system
  • Data Science
  • Datorgrafik och visualisering
  • Digital spelutveckling
  • Kryptografi och datorsäkerhet
  • Metoder och tekniker för människa-dator-system
  • Prestandaoptimering och parallella datorsystem

I filmen nedan berättar vi om vårt senaste civilingenjörsprogram som startade ht 2019.

Forskning

Vid institutionen bedrivs forskning inom området datavetenskap. Det innehåller delområdena big data och AI, parallella datorsystem, visuell och interaktiv datavetenskap samt säkerhet och distribuerade system.

Inom samtliga delområden pågår en mängd olika forskningsprojekt.

Personal vid institutionen

Abghari, Shahrooz

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385875
  • E-post: shahrooz.abghari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3126

Adan Ammara, Dure

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385823
  • E-post: dure.adan.ammara@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3331

Ahlstrand, Jim

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: jim.ahlstrand@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Industridoktorand
  • Rum: J3116

Al-Saedi, Ahmed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385825
  • E-post: ahmed.a.al-saedi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3116

Alawadi, Sadi

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385880
  • E-post: sadi.alawadi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3341

Angelova, Milena

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385714
  • E-post: milena.angelova@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Postdoktor
  • Rum: H412A

Arlos, Patrik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385444
  • E-post: patrik.arlos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3620

Arnesson, Andreas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385803
  • E-post: andreas.arnesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3337

Atanasova Stojanovski, Ljubica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385844
  • E-post: ljubica.atanasova.stojanovski@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator/Studierektor
  • Rum: J3125

Bai, Guohua

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385848
  • E-post: guohua.bai@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3321

Baranovskyi, Oleksii

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385870
  • E-post: oleksii.baranovskyi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3130

Berglund, Philip

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385713
  • E-post: philip.berglund@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3226

Bergqvist, Betty

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385827
  • E-post: betty.bergqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3217

Boeva, Veselka

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385805
  • E-post: veselka.boeva@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3123

Boldt, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385837
  • E-post: martin.boldt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3120

Borg, Anton

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385854
  • E-post: anton.borg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Docent/Proprefekt
  • Rum: J3117

Carlsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385828
  • E-post: anders.carlsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3131

Casalicchio, Emiliano

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385878
  • E-post: emiliano.casalicchio@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3129

Cheddad, Abbas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385863
  • E-post: abbas.cheddad@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3112

Chu, Thi My Chinh

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385715
  • E-post: thi.my.chinh.chu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3223

Daliparthi, Venkata Satya Sai Ajay

Devagiri, Vishnu Manasa

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385830
  • E-post: vishnu.manasa.devagiri@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3132

Ding, Jianguo

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385756
  • E-post: jianguo.ding@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3621

Eivazzadeh, Shahryar

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385415
  • E-post: shahryar.eivazzadeh@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H412B

Elwardy, Majed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385801
  • E-post: majed.elwardy@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3316

Eriksson, Jesper

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: jesper.eriksson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3318

Folino, Emil

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385732
  • E-post: emil.folino@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Förste universitetsadjunkt
  • Rum: J3340

Fu, Yu

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385832
  • E-post: yu.fu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3335

Garro, Valeria

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385807
  • E-post: valeria.garro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3219

Goswami, Prashant

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385826
  • E-post: prashant.goswami@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3624

Grahn, Håkan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385804
  • E-post: hakan.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3121

Grahn, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385885
  • E-post: marie.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3336

Henesey, Lawrence

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0454-385902
  • E-post: larry.henesey@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlshamn
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: K:HAMN 3-308 K:NA J3618

Hermanson, Birgitta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385808
  • E-post: birgitta.hermanson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt/Studierektor
  • Rum: J3210

Hu, Yan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385829
  • E-post: yan.hu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3218

Huang, Nan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385864
  • E-post: nan.huang@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3331

Ilie, Dragos

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385871
  • E-post: dragos.ilie@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3124

Johnson, Henric

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385664
  • E-post: henric.johnson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3319/C324

Jusufi, Ilir

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385889
  • E-post: ilir.jusufi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3623

Kasthuriarachchige, Tharuka

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385899
  • E-post: tharuka.kasthuriarachchige@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3335

Kebande, Victor

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385659
  • E-post: victor.kebande@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3119

Kusetogullari, Huseyin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385876
  • E-post: huseyin.kusetogullari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3127

Lewenhagen, Kenneth

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385873
  • E-post: kenneth.lewenhagen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3339

Lillqvist, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385849
  • E-post: martin.lillqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3228

Lundberg, Lars

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385833
  • E-post: lars.lundberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor/Dekan
  • Rum: J3211

Memeti, Suejb

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385886
  • E-post: suejb.memeti@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3215

Momen, Nurul

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385858
  • E-post: nurul.momen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3128

Navarro, Diego

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385809
  • E-post: diego.navarro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3225

Nelsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385665
  • E-post: anders.nelsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3214

Nilsson, Carina

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385662
  • E-post: carina.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3111

Nilsson, Peter

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385895
  • E-post: peter.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3113

Nordahl, Christian

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385897
  • E-post: christian.nordahl@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3110

Peterson, Bo

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385755
  • E-post: bo.peterson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/prefekt
  • Rum: J3114

Petersson, Stefan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385731
  • E-post: stefan.petersson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3226
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Popescu, Adrian

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: adrian.popescu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor emeritus

Qin, Bowen

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385717
  • E-post: bowen.qin@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3322

Roos, Mikael

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385882
  • E-post: mikael.roos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3338

Runesson, Lotta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385651
  • E-post: lotta.runesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3110
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Silonosov, Alexandr

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385855
  • E-post: alexandr.silonosov@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3618

Singh, Shailesh Pratap

Sundstedt, Veronica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385850
  • E-post: veronica.sundstedt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3324

Svensson, Patrik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385834
  • E-post: patrik.svensson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3226

Tkachuk, Roman-Valentyn

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385802
  • E-post: roman-valentyn.tkachuk@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3132

Tutschku, Kurt

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385872
  • E-post: kurt.tutschku@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3213

van Dreven, Jonne

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: jonne.van.dreven@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Industridoktorand

Wang, Chaoming

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385859
  • E-post: chaoming.wang@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3322

Wennberg, Nina

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385678
  • E-post: nina.wennberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3134
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Yavariabdi, Amir

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385721
  • E-post: amir.yavariabdi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3118

Zepernick, Hans-Jürgen

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385718
  • E-post: hans-jurgen.zepernick@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3222

Zieris, Anna

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385111
  • E-post: anna.zieris@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3134

Zivanovic, Svetlana

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385683
  • E-post: svetlana.zivanovic@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3134

Åleskog, Christoffer

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385649
  • E-post: christoffer.aleskog@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3333
Har du en fråga? Skriv den här, så återkommer vi så snart som möjligt!
×