Institutionen för datavetenskap, DIDA

Institutionen för datavetenskap, DIDA

Institutionen för datavetenskap (DIDA) är en av tre institutioner vid fakulteten för datavetenskaper. Den är BTH:s största institution med drygt 70 anställda.

Prefekt för institutionen är Bo Peterson.
Institutionskoordinatorer är Lotta RunessonLjubica Atanasova Stojanovski (tjänstledig),  Nina Wennberg och Monique Johansson.

Inom DIDA är vi uppdelade i fyra grupper:

  • (AIDA) Artificial Intelligence & Data Analytics lab (Martin Boldt)
  • (SDS) Secure and Distributed Systems (Kurt Tutschku)
  • (COSY) Computing and systems (Emilia Mendes)
  • (GAME) Games and Interactive Systems (Bo Peterson)

Institutionen för datavetenskap hittar du i hus H och J på Campus Karlskrona, Karlskrona.

All forskning som utförs inom institutionen är tillämpad, vilket ligger i linje med BTH:s strategi. Forskning bedrivs inom följande forskningsområden vid DIDA:

  • Artificiell intelligens och maskininlärning
  • Beslutsstödsystem och automation
  • Cloud Computing & distribuerade system
  • Data Science
  • Datorgrafik och visualisering
  • Digital spelutveckling
  • Kryptografi och datorsäkerhet
  • Metoder och tekniker för människa-dator-system
  • Prestandaoptimering och parallella datorsystem

I filmen nedan berättar vi om vårt senaste civilingenjörsprogram som startade ht 2019.

Personal vid institutionen

Abghari, Shahrooz

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385875
  • E-post: shahrooz.abghari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3126

Ahlstrand, Jim

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: jim.ahlstrand@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand

Al-Saedi, Ahmed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385825
  • E-post: ahmed.a.al-saedi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3116

Anwar, Mahwish

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385836
  • E-post: mahwish.anwar@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3116

Arlos, Patrik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385444
  • E-post: patrik.arlos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3620

Arnesson, Andreas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385803
  • E-post: andreas.arnesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3337

Atanasova Stojanovski, Ljubica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385844
  • E-post: ljubica.atanasova.stojanovski@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3134
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Bai, Guohua

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385848
  • E-post: guohua.bai@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3321

Baranovskyi, Oleksii

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385870
  • E-post: oleksii.baranovskyi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3130

Bergqvist, Betty

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385827
  • E-post: betty.bergqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3217

Boeva, Veselka

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385805
  • E-post: veselka.boeva@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3123

Boldt, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385837
  • E-post: martin.boldt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3120

Borg, Anton

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385854
  • E-post: anton.borg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/proprefekt
  • Rum: J3117

Carlsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385828
  • E-post: anders.carlsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3131

Casalicchio, Emiliano

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385878
  • E-post: emiliano.casalicchio@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3129

Cheddad, Abbas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385863
  • E-post: abbas.cheddad@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3112

Chu, Thi My Chinh

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385715
  • E-post: thi.my.chinh.chu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3223

Daliparthi, Venkata Satya Sai Ajay

Deraed, Pascal

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385866
  • E-post: pascal.deraed@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H412A

Devagiri, Vishnu Manasa

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385830
  • E-post: vishnu.manasa.devagiri@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3132

Ding, Jianguo

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385756
  • E-post: jianguo.ding@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3621

Eivazzadeh, Shahryar

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385415
  • E-post: shahryar.eivazzadeh@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt

Elwardy, Majed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385801
  • E-post: majed.elwardy@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3322

Folino, Emil

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385732
  • E-post: emil.folino@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Förste universitetsadjunkt
  • Rum: J3340

Fu, Yu

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385832
  • E-post: yu.fu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3335

Garro, Valeria

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385807
  • E-post: valeria.garro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3219

Goswami, Prashant

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385826
  • E-post: prashant.goswami@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3623

Grahn, Håkan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385804
  • E-post: hakan.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3121

Grahn, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385885
  • E-post: marie.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3336

Henesey, Lawrence

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0454-385902
  • E-post: larry.henesey@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlshamn
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: K:HAMN 3-308 K:NA J3618

Hermanson, Birgitta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385808
  • E-post: birgitta.hermanson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3210

Holmberg, Marcus

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385853
  • E-post: marcus.holmberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt

Hu, Yan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385829
  • E-post: yan.hu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3619

Ilie, Dragos

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385871
  • E-post: dragos.ilie@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3124

Johnson, Henric

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385664
  • E-post: henric.johnson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3319

Josyula, Sai Prashanth

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385891
  • E-post: sai.prashanth.josyula@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3341

Jusufi, Ilir

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385889
  • E-post: ilir.jusufi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3

Kebande, Victor

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385659
  • E-post: victor.kebande@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3119

Kelkkanen, Viktor

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0454-385921
  • E-post: viktor.kelkkanen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3331

Kusetogullari, Hüseyin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385876
  • E-post: huseyin.kusetogullari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3127

Landbris, Mats-Ola

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385843
  • E-post: mats-ola.landbris@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3220

Lewenhagen, Kenneth

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385873
  • E-post: kenneth.lewenhagen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3339

Lillqvist, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385849
  • E-post: martin.lillqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3228

Lundberg, Lars

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385833
  • E-post: lars.lundberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor/Dekan
  • Rum: J3211

Lyhed Danielsson, David

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385860
  • E-post: david.lyhed.danielsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt

Memeti, Suejb

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385886
  • E-post: suejb.memeti@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3215

Mendes, Emilia

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385874
  • E-post: emilia.mendes@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3216

Momen, Nurul

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385858
  • E-post: nurul.momen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3128

Navarro, Diego

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385809
  • E-post: diego.navarro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3225

Nelsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385665
  • E-post: anders.nelsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3214

Netz, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385838
  • E-post: marie.netz@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3125

Nilsson, Carina

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385662
  • E-post: carina.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3111

Nilsson, Peter

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385895
  • E-post: peter.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3113

Nordahl, Christian

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385897
  • E-post: christian.nordahl@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand/universitetsadjunkt
  • Rum: J3118

Peterson, Bo

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385755
  • E-post: bo.peterson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/prefekt
  • Rum: J3114

Popescu, Adrian

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: adrian.popescu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor emeritus

Roos, Mikael

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385882
  • E-post: mikael.roos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3338

Runesson, Lotta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385651
  • E-post: lotta.runesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3110

Silonosov, Alexandr

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385855
  • E-post: alexandr.silonosov@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3618

Singh, Shailesh Pratap

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: shailesh.pratap.singh@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3623

Ståhle Nilsson, Joakim

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385888
  • E-post: joakim.stahle.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3318

Sundstedt, Veronica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385850
  • E-post: veronica.sundstedt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3324

Svensson, Patrik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385834
  • E-post: patrik.svensson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3342

Tkach, Volodymyr

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385818
  • E-post: volodymyr.tkach@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3623

Tkachuk, Roman-Valentyn

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385802
  • E-post: roman-valentyn.tkachuk@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3132

Tutschku, Kurt

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385872
  • E-post: kurt.tutschku@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3213

van Dreven, Jonne

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: jonne.van.dreven@bth.se
  • Tjänsteställe: Unknown
  • Tjänst: Industridoktorand
  • Rum: j3331

Wadstein, Erik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385631
  • E-post: erik.wadstein@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3226
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Wennberg, Nina

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385678
  • E-post: nina.wennberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3134

Zepernick, Hans-Jürgen

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385718
  • E-post: hans-jurgen.zepernick@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3222

Åleskog, Christoffer

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385649
  • E-post: christoffer.aleskog@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3333

Forskning

Vid institutionen bedrivs forskning inom området datavetenskap. Det innehåller delområdena big data och AI, parallella datorsystem, visuell och interaktiv datavetenskap samt säkerhet och distribuerade system.

Inom samtliga delområden pågår en mängd olika forskningsprojekt.

Utbildning

Institutionens forskare och lärare är engagerade i flera utbildningsprogram och kurser.

Har du en fråga? Skriv den här, så återkommer vi så snart som möjligt!
×