Institutionen för datavetenskap, DIDA

Institutionen för datavetenskap, DIDA

Institutionen för datavetenskap (DIDA) är en av tre institutioner vid fakulteten för datavetenskaper. Den är BTH:s största institution med drygt 70 anställda.

Tillförordnad prefekt för institutionen är  Anton Borg och institutionskoordinatorer är Lotta Runesson, och Ljubica Atanasova Stojanovski

Institutionen för datavetenskap hittar du i byggnad H och J på Campus Karlskrona, Karlskrona.

All forskning som utförs inom institutionen är tillämpad, vilket ligger i linje med BTH:s strategi. Forskning bedrivs inom följande forskningsområden vid DIDA:

  • Artificiell intelligens och maskininlärning
  • Beslutsstödsystem och automation
  • Cloud Computing & distribuerade system
  • Data Science
  • Datorgrafik och visualisering
  • Digital spelutveckling
  • Kryptografi och datorsäkerhet
  • Metoder och tekniker för människa-dator-system
  • Prestandaoptimering och parallella datorsystem

I filmen nedan berättar vi om vårt nya civilingenjörsprogram som startar ht 2019.

Personal vid institutionen

Abghari, Shahrooz

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385875
  • E-post: shahrooz.abghari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3126

Al-Saedi, Ahmed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385825
  • E-post: ahmed.a.al-saedi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: doktorand
  • Rum: J3116

Anwar, Mahwish

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385836
  • E-post: mahwish.anwar@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3116

Arlos, Patrik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385444
  • E-post: patrik.arlos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3620

Arnesson, Andreas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385803
  • E-post: andreas.arnesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3337

Atanasova Stojanovski, Ljubica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385844
  • E-post: ljubica.atanasova.stojanovski@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3342

Bai, Guohua

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385848
  • E-post: guohua.bai@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3321

Baranovskyi, Oleksii

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: oleksii.baranovskyi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor

Bergenholtz, Erik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385896
  • E-post: erik.bergenholtz@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Bergqvist, Betty

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385827
  • E-post: betty.bergqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3217

Blumbergs, Bernhards

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: bernhards.blumbergs@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Projektassistent

Boeva, Veselka

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385805
  • E-post: veselka.boeva@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3123

Boldt, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385837
  • E-post: martin.boldt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3120

Borg, Anton

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385854
  • E-post: anton.borg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/tf. prefekt
  • Rum: J3117

Carlsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385828
  • E-post: anders.carlsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3131

Casalicchio, Emiliano

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385878
  • E-post: emiliano.casalicchio@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3129

Cheddad, Abbas

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385863
  • E-post: abbas.cheddad@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3112

Chu, Thi My Chinh

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385715
  • E-post: thi.my.chinh.chu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3223

Devagiri, Vishnu Manasa

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385830
  • E-post: vishnu.manasa.devagiri@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand

Ding, Jianguo

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385756
  • E-post: jianguo.ding@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3130

Eivazzadeh, Shahryar

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385415
  • E-post: shahryar.eivazzadeh@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Projektassistent
  • Rum: J3524

Elwardy, Majed

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385801
  • E-post: majed.elwardy@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3322

Folino, Emil

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385732
  • E-post: emil.folino@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Förste universitetsadjunkt
  • Rum: J3340

Fu, Yu

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385832
  • E-post: yu.fu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3335

Garro, Valeria

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385807
  • E-post: valeria.garro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3219

Goswami, Prashant

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385826
  • E-post: prashant.goswami@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3624

Grahn, Håkan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385804
  • E-post: hakan.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3121

Grahn, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385885
  • E-post: marie.grahn@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3336

Henesey, Lawrence

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0454-385902
  • E-post: larry.henesey@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlshamn
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: K:HAMN 3-308 K:NA J3130

Hermanson, Birgitta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385808
  • E-post: birgitta.hermanson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3210

Holmberg, Marcus

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385853
  • E-post: marcus.holmberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt

Hu, Yan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385829
  • E-post: yan.hu@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3619

Ilie, Dragos

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385871
  • E-post: dragos.ilie@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3124

Johnson, Henric

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385664
  • E-post: henric.johnson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor/Docent
  • Rum: J3319

Jonsson, Torbjörn

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: torbjorn.jonsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Amanuens

Josyula, Sai Prashanth

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385891
  • E-post: sai.prashanth.josyula@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3333

Kebande, Victor

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385659
  • E-post: victor.kebande@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3119

Kelkkanen, Viktor

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0454-385921
  • E-post: viktor.kelkkanen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3331

Kicklighter, Marcus

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: marcus.kicklighter@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Amanuens

Kusetogullari, Hüseyin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385876
  • E-post: huseyin.kusetogullari@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3127

Landbris, Mats-Ola

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385843
  • E-post: mats-ola.landbris@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3220

Lenz, Robin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: robin.lenz@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Amanuens

Lewenhagen, Kenneth

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385873
  • E-post: kenneth.lewenhagen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3339

Liljeson, Mattias

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385822
  • E-post: mattias.liljeson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3113
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Lillqvist, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385849
  • E-post: martin.lillqvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3228

Lindfors, Elias

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: elias.lindfors@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Amanuens

Lundberg, Lars

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385833
  • E-post: lars.lundberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor/Dekan
  • Rum: J3211

Lyhed Danielsson, David

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385860
  • E-post: david.lyhed.danielsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlshamn
  • Tjänst: Universitetsadjunkt

Memeti, Suejb

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385886
  • E-post: suejb.memeti@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor

Mendes, Emilia

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385874
  • E-post: emilia.mendes@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3216

Momen, Nurul

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385858
  • E-post: nurul.momen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: J3128

Navarro, Diego

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385809
  • E-post: diego.navarro@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3331

Nelsson, Anders

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385665
  • E-post: anders.nelsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3214

Netz, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385838
  • E-post: marie.netz@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3125

Nilsson, Carina

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385662
  • E-post: carina.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3111

Nilsson, Peter

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385895
  • E-post: peter.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3113

Nordahl, Christian

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385897
  • E-post: christian.nordahl@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3118

Peng, Cong

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385879
  • E-post: cong.peng@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3335

Petersson, Stefan

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385731
  • E-post: stefan.petersson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3226
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Rezaei, Maryam

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385806
  • E-post: maryam.rezaei@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Projektassistent

Roos, Mikael

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385882
  • E-post: mikael.roos@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3338

Runesson, Lotta

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385651
  • E-post: lotta.runesson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: J3110

Silonosov, Alexandr

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385855
  • E-post: alexandr.silonosov@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Projektassistent

Singh, Shailesh Pratap

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: shailesh.pratap.singh@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3623

Ståhle Nilsson, Joakim

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385888
  • E-post: joakim.stahle.nilsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3134

Sundstedt, Veronica

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385850
  • E-post: veronica.sundstedt@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: J3324

Tkachuk, Roman-Valentyn

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385802
  • E-post: roman-valentyn.tkachuk@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand

Tran, Dang Ninh

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385831
  • E-post: dang.ninh.tran@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: J3322

Tutschku, Kurt

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385872
  • E-post: kurt.tutschku@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3213

Wadstein, Erik

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385631
  • E-post: erik.wadstein@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: J3318

Yella, Siril

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385687
  • E-post: siril.yella@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: J3119

Zepernick, Hans-Jürgen

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • Telefon: 0455-385718
  • E-post: hans-jurgen.zepernick@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: J3222

Ødegård, Ove

  • Institution/Enhet: Institutionen för datavetenskap
  • E-post: ove.odegard@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Amanuens

Forskning

Vid institutionen bedrivs forskning inom två stora områden: datalogi och datorsystemteknik samt visuell och interaktiv datavetenskap. Inom bägge områden pågår en mängd olika forskningsprojekt.

Utbildning

Institutionens forskare och lärare är engagerade i flera utbildningsprogram och kurser.

Har du en fråga? Skriv den här, så återkommer vi så snart som möjligt!
×