Kontakt och öppettider

Kontakt Bibliotek

Bibliotek Gräsvik

Bibliotekets öppettider i sommar

10–20 juni 08.00-16.00
21 juni Midsommarafton: stängt
24 juni- 5 juli: 10:00-14:00
8 juli-2 augusti: stängt
5–9 augusti: 10:00-14:00
21–22 augusti: stängt
12–30 augusti: 08:00-16:00

Fr o m 2 september ordinarie tider:

Nedre plan:

Måndag-torsdag: 8:00-20:00
Fredag: 8:00-18:00
Lördag och söndag 12:00-16:00

Övre plan:

Måndag-fredag: 8:00-22:00
Lördag och söndag 12:00-18:00

Passerkort till övre plan krävs när nedre plan är stängt
Passerkort till byggnaden krävs efter kl 17.00 och på helger.

Kontakta oss

E-post: biblioteket@bth.se

Telefon 0455 – 38 51 01
Telefontid: måndag – torsdag 10-20 och fredag 10-18

Besöksadress

Campus Gräsvik, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Gräsvik
371 79 Karlskrona

Bibliotek Piren

Bibliotekets öppettider i sommar

21 juni Midsommarafton: stängt
8 juli-2 augusti: stängt

Fr o m 20 augusti ordinarie tider:

Öppet dygnet runt med eget passerkort.
Bibliotekarie tillgänglig tisdagar och torsdagar.
Övriga veckodagar kan personal nås på telefon: 0455 – 38 51 07 eller 0455 – 38 51 01 eller e-post: piren@bth.se

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Piren
374 35 Karlshamn

 

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

Bibliotek Gräsvik

Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent
Tel 0455 – 38 51 33
ingegard.holmquist@bth.se

 

Peter Linde, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 03
peter.linde@bth.se

 

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDA

 

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIHA, TIMA, TIMN

 

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIPT

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB

BTH

 

Anna Stockman, bibliotekarie
Tel 0455- 38 51 02
anna.stockman@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIFP, TISU

Therese Dunberg, biblioteksassistent
Tel 0455- 38 53 01
therese.dunberg@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIEK

Bibliotek piren

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB