Kontakt Bibliotek

Bibliotek Gräsvik i Karlskrona

COVID-19

Läs på vår FAQ om hur du kan använda biblioteket under pandemin.

Bibliotekets öppettider:

Bokhallen, nedre våningen: Vardagar 8:00-16:00
Studiehallen, övre våningen: Vardagar 8:00-16:00
Med BTH-kort kommer du också in på biblioteket kl 16:00-22:00 (övre våningen)

NYA ÖPPETTIDER FROM 18/10:

Bokhallen, nedre våningen: Vardagar 8:00-20:00
Studiehallen, övre våningen: Vardagar 8:00-20:00
Med BTH-kort kommer du också in på biblioteket kl 20:00-22:00 (övre våningen)

Telefontid vardagar 10:00-16:00. Telefon: 0455 – 38 51 01
Kontakta oss gärna på chatten (längst ned i högra hörnet på webbsidan) eller via e-post, biblioteket@bth.se

Kontaktar ni oss under telefontiderna ovan, kan vi även boka in en tid i Zoom.

Besöksadress

Campus Gräsvik

Valhallavägen 1, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress:

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Gräsvik
371 79 Karlskrona

Godsadress:

Blekinge Tekniska Högskola
Biblioteket
Lumavägen 1
371 50 Karlskrona

Bibliotek Piren i Karlshamn

COVID-19

Kika på vår FAQ om hur du kan använda biblioteket under pandemin.

Bibliotekets öppettider:

Biblioteket är öppet för BTH:s studenter.
Öppettider kl 09:00-17:00 vardagar

Telefontid vardagar 10:00-16:00. Telefon: 0455 – 38 51 07
Kontakta oss gärna via e-post, piren@bth.se

Kontaktar ni oss under tiderna ovan, kan vi även boka in en tid i Zoom.

Kontakta oss

E-post: piren@bth.se

Telefon 0455 – 38 51 07

Telefontid: Vardagar kl. 10.00-16.00

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Piren
374 35 Karlshamn

Personal

Foto av Lasse Bourelius, bibliotekschef

 

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

Biblioteket i Karlskrona

Foto av Josefin Andersson

Josefin Andersson, bibliotekarie
Tel: 0455-385109
josefin.andersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIMA, TIMN

 

Therese Dunberg, bibliotekarie

Therese Dunberg, bibliotekarie
Tel 0455- 38 53 01
therese.dunberg@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIEK

Foto av Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent

Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent
Tel 0455 – 38 51 33
ingegard.holmquist@bth.se

Foto av Peter Linde, bibliotekarie

Peter Linde, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 03
peter.linde@bth.se

Foto av Eva Norling, bibliotekarie

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDA

Foto av Lena Petersson, bibliotekarie

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIHA, TIMA, TIMN

Foto av Anette Pettersson, bibliotekarie

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIPT

Foto av Maryam Shabanzad, bibliotekarie

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB

foto av Anna Stockman, bibliotekarie

Anna Stockman, bibliotekarie
Tel 0455- 38 51 02
anna.stockman@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIFP, TISU

 

Rebecca Thörn, bibliotekarie
Tel 0455-385139
rebecca.thorn@bth.se

Biblioteket i Karlshamn

Foto av Maryam Shabanzad, bibliotekarie

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB

Prata med oss på ditt språk

Vi hjälper dig på olika språk.

Dari (Afghanistan)/دری
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Engelska/English
Tel: 0455 – 38 51 01

Franska/Français
Anna Stockman Tel: 0455- 38 51 02

Persiska/فارسی
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Spanska/Español
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09

Tyska/Deutsch 
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09