Kontakt och öppettider

Kontakt Bibliotek

Bibliotek Gräsvik

NYTT: COVID-19

All undervisning och examination bedrivs på distans
Rektor har beslutat att stänga våra campus för studenter från och med onsdag 18 mars efter rekommendation från regeringen. Beslutet gäller tillsvidare.

Bibliotekets lokaler är stängda under pandemin, men det går bra att kontakta oss under vår telefontid vardagar kl 10-16 och via e-post.

Kika på vår FAQ om hur du kan använda biblioteket fastän campus är stängt.

Informationsdisken är öppen online i zoom för personal och studenter.
Kontakta oss så bokar vi in en tid.

Kontakta oss

E-post: biblioteket@bth.se

Telefon 0455 – 38 51 01
Telefontid: vardagar 10-16

Besöksadress

Campus Gräsvik, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Gräsvik
371 79 Karlskrona

Bibliotek Piren

Bibliotek Piren har stängt under pandemin

Personal kan nås på telefon: 0455 – 38 51 07 eller 0455 – 38 51 01 eller e-post: piren@bth.se

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Piren
374 35 Karlshamn

Personal

Foto av Lasse Bourelius, bibliotekschef

 

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

Bibliotek Gräsvik

Foto av Josefin Andersson

Josefin Andersson, bibliotekarie
Tel: 0455-385109
josefin.andersson@bth.se

 

Therese Dunberg, bibliotekarie

Therese Dunberg, bibliotekarie
Tel 0455- 38 53 01
therese.dunberg@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIEK

Foto av Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent

Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent
Tel 0455 – 38 51 33
ingegard.holmquist@bth.se

Foto av Peter Linde, bibliotekarie

Peter Linde, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 03
peter.linde@bth.se

Foto av Eva Norling, bibliotekarie

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDA

Foto av Lena Petersson, bibliotekarie

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIHA, TIMA, TIMN

Foto av Anette Pettersson, bibliotekarie

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIPT

Foto av Maryam Shabanzad, bibliotekarie

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB

foto av Anna Stockman, bibliotekarie

Anna Stockman, bibliotekarie
Tel 0455- 38 51 02
anna.stockman@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIFP, TISU

Bibliotek piren

Foto av Maryam Shabanzad, bibliotekarie

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE, TISB

Prata med oss på ditt språk

Vi hjälper dig på olika språk.

Dari (Afghanistan)/دری
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Engelska/English
Tel: 0455 – 38 51 01

Franska/Français
Anna Stockman Tel: 0455- 38 51 02

Persiska/فارسی
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Spanska/Español
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09

Tyska/Deutsch 
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09