Kontakta biblioteket

Bibliotek Campus Karlskrona

Bibliotekets öppettider

Bokhallen, nedre våningen:
Vardagar 8:00-20:00
Helger 12:00-16:00
Studiehallen, övre våningen:
Vardagar 8:00-20:00 (med passerkort till 22:00)
Helger 12:00-16:00 (med passerkort till 18:00)

Telefontid vardagar 10:00-16:00. Telefon: 0455 – 38 51 01
Kontakta oss gärna på chatten (längst ned i högra hörnet på webbsidan) eller via e-post, biblioteket@bth.se

Kontaktar ni oss under telefontiderna ovan, kan vi även boka in en tid i Zoom.

Informationsdisken på biblioteket är bemannad 10-20, ring på klockan vid entrén för att komma i kontakt med oss.

 

Besöksadress

Campus Karlskrona

Valhallavägen 1, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress:

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Campus Karlskrona
371 79 Karlskrona

Godsadress:

Blekinge Tekniska Högskola
Biblioteket
Lumavägen 1
371 50 Karlskrona

Bibliotek Campus Karlshamn

Bibliotekets öppettider:

Biblioteket är öppet för BTH:s studenter.
Öppettider kl 09:00-17:00 vardagar

Telefontid vardagar 10:00-16:00. Telefon: 0455 – 38 51 07
Kontakta oss gärna via e-post, piren@bth.se

Kontaktar ni oss under tiderna ovan, kan vi även boka in en tid i Zoom.

Kontakta oss

E-post: piren@bth.se

Telefon 0455 – 38 51 07

Telefontid: Vardagar kl. 10.00-16.00

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Campus Karlshamn
374 35 Karlshamn

Personal

Foto av Lasse Bourelius, bibliotekschef

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

Bibliotek Campus Karlskrona

Foto av Josefin Andersson

Josefin Andersson, bibliotekarie
Tel: 0455-385109
josefin.andersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för Hälsa (TIHA)

Therese Dunberg, bibliotekarie

Therese Dunberg, bibliotekarie
Tel 0455- 38 53 01
therese.dunberg@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för industriell ekonomi (TIEK)
Institutionen för strategisk hållbar utveckling (TISU)

Foto av Eva Norling, bibliotekarie

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för datavetenskap (DIDA)

Foto av Anette Pettersson, bibliotekarie

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för programvaruteknik (DIPT)

Foto av Lena Petersson, bibliotekarie

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för teknik och estetik (DITE)
Department of Applied Signal Processing (TISB)

Rebecca Thörn, bibliotekarie
Tel 0455-385139
rebecca.thorn@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för Fysisk Planering (TIFP)
Institutionen för Hälsa (TIHA)

Ottilia Sundahl, bibliotekarie
Tel 0455-385103
ottilia.sundahl@bth.se

Bibliotek Campus Karlshamn

Foto av Maryam Shabanzad, bibliotekarie

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se
Kontaktbibliotekarie för:
Institutionen för teknik och estetik (DITE)
Department of Applied Signal Processing (TISB)

Prata med oss på ditt språk

Vi hjälper dig på olika språk!

Dari (Afghanistan)/دری
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Engelska/English
Tel: 0455 – 38 51 01

Persiska/فارسی
Maryam Shabanzad  Tel: 0455 – 38 51 07

Spanska/Español
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09

Tyska/Deutsch 
Josefin Andersson Tel: 0455-38 51 09