Kontakt och öppettider

två studenter på cykel

Kontakt Bibliotek

Bibliotek Gräsvik

Sommaröppettider:

 

23 juni – 30 juli stängt

31 juli – 11 augusti 10.00-14.00 (övre och nedre plan)

14 – 25 augusti 8.00-16.00 (nedre plan), 8:00-22:00 (övre plan)

Ordinarie öppettider fr.o.m. 28 augusti.

Kontakt

E-post: biblioteket@bth.se

Öppettider from 28 augusti:

Måndag-torsdag: 8.00-20.00 nedre plan
Fredag: 8.00-18.00 nedre plan
Måndag-fredag: 8.00-22.00 övre plan

Obemannat 8-10 och 20-22.
Passerkort till byggnaden krävs efter kl 18.00.
Larmet på plan 2 aktiveras automatiskt efter kl 22.00.

Telefon 0455 – 38 51 01
Telefontid: måndag – torsdag 10-20 och fredag 10-18

Besöksadress

Campus Gräsvik, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Gräsvik
371 79 Karlskrona

Bibliotek Piren

Telefon: 0455 – 38 51 28
E-post: piren@bth.se

Öppettider:

Öppet dygnet runt med eget passerkort.
Bibliotekarie tillgänglig onsdagar och torsdagar.
Övriga veckodagar kan personal nås på telefon: 0455 – 38 51 28 eller 0455 – 38 51 01 eller e-post: piren@bth.se

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Piren
374 35 Karlshamn

Personal

Lasse

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

 

 

 


Bibliotek Gräsvik:

Jenny

Jenny Gunnarsson,  bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 09
jenny.gunnarsson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDD, TISB

 

Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent
Tel 0455 – 38 51 33
ingegard.holmquist@bth.se

 

Peter

Peter Linde, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 03
peter.linde@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIEK, TIMA, TISU

 

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDD, DIKR

 

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIHA, TIMN

 

Anette

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIPT, TIMA

 


Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 385107
maryam.shabanzad@bth.se

 

Anna Stockman, bibliotekarie
Tel 0455- 38 51 02
anna.stockman@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIKO, TIFP

 

 

Bibliotek Piren:

Kent Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 28
kent.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DITE