Kontakt och öppettider

två studenter på cykel

Kontakt Bibliotek

Bibliotek Gräsvik

Bibliotekets öppettider under sommaren (måndag-fredag)

4–15 juni 08.00-16.00
6 och 14 juni: stängt
18 – 21 juni: 08.00-16.00
22 juni Midsommarafton: stängt
25 juni-6 juli: 10:00-14:00
9 juli-3 augusti: stängt
6–10 augusti: 10:00-14:00
13–31 augusti: 08:00-16:00
Biblioteket är stängt den 22 – 23 augusti.

Fr o m 3 september ordinarie tider

Öppettider

Måndag-torsdag: 8.00-20.00 nedre plan
Fredag: 8.00-18.00 nedre plan
Måndag-fredag: 8.00-22.00 övre plan

Obemannat 8-10 och 20-22.
Passerkort till byggnaden krävs efter kl 18.00 och på helger.

Kontakta oss

E-post: biblioteket@bth.se

Telefon 0455 – 38 51 01
Telefontid: måndag – torsdag 10-20 och fredag 10-18

Besöksadress

Campus Gräsvik, Karlskrona

Parkeringstillstånd behövs om du kommer med egen bil, du kan hämta ut ett tillfälligt parkeringstillstånd i den runda receptionsbyggnaden.

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Gräsvik
371 79 Karlskrona

Bibliotek Piren

Bibliotekets öppettider under sommaren

Biblioteket Piren stängt 4 juni – 20 augusti
Biblioteket är stängt den 22 – 23 augusti.

Öppettider

Öppet dygnet runt med eget passerkort.
Bibliotekarie tillgänglig tisdagar och torsdagar.
Övriga veckodagar kan personal nås på telefon: 0455 – 38 51 07 eller 0455 – 38 51 01 eller e-post: piren@bth.se

Besöksadress

Biblioteksgatan 4, Karlshamn

56°9.862′
14°51.967′

Postadress

Blekinge Tekniska Högskola
Bibliotek Piren
374 35 Karlshamn

 

Lasse Bourelius, bibliotekschef
Tel 0455 – 38 50 06
lasse.bourelius@bth.se

Bibliotek Gräsvik

 

 

Jenny Gunnarsson,  bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 09
jenny.gunnarsson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDD, TISB

 

Ingegärd Holmquist,  biblioteksassistent
Tel 0455 – 38 51 33
ingegard.holmquist@bth.se

 

Peter Linde, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 03
peter.linde@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIEK, TIMA, TISU

 

Eva Norling, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 32
eva.norling@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIDD, DIKR

 

Lena Petersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 18
lena.petersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för TIHA, TIMN

 

Anette Pettersson, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 19
anette.pettersson@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIPT, TIMA

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se

BTH

 

Anna Stockman, bibliotekarie
Tel 0455- 38 51 02
anna.stockman@bth.se
Kontaktbibliotekarie för DIKO, TIFP

Bibliotek piren

 

Maryam Shabanzad, bibliotekarie
Tel 0455 – 38 51 07
maryam.shabanzad@bth.se