Institutionen för hälsa, TIHA

Institutionen för hälsa, TIHA

Institutionen för hälsa är en av sex institutioner vid fakulteten för teknikvetenskaper.

Vid institutionen bedrivs forskning och utbildning inom hälsa, vård och omsorg med syfte att förebygga sjukdom, förlänga liv och främja hälsa utifrån samhällsmedborgarnas, patienternas och hälso- och sjukvårdspersonalens perspektiv. I vår verksamhet integreras forskning och klinisk verksamhet med teknisk kunskap för att främja ett bra liv.

Har du några frågor är du välkommen att kontakta Lisa Skär, prefekt, telefon 0455-38 54 33 eller Esonita Ali, institutionskoordinator, telefon 0455-38 52 17.

Vill du besöka institutionen finns vi i hus H, plan 5, Campus Karlskrona.

 

Personal vid institutionen

Anderberg, Peter

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385436
  • E-post: peter.anderberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: H560G

Andersson, Therése

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385445
  • E-post: therese.andersson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109C

Augustsson, Catarina

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385439
  • E-post: catarina.augustsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5103B

Axén, Anna

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385430
  • E-post: anna.axen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand/Universitetsadjunkt
  • Rum: H5103A

Berglund-Johansson, Catrin

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385432
  • E-post: catrin.berglund-johansson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5122A

Bernow Johansson, Ulrika

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385426
  • E-post: ulrika.bernow.johansson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109D

Bjerström, Viktoria

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385452
  • E-post: viktoria.bjerstrom@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Forskningssköterska
  • Rum: H561C

Blom, Lina

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385435
  • E-post: lina.blom@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109F

Bohman, Doris

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385404
  • E-post: doris.bohman@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Affilierad universitetslektor/docent
  • Rum: H529C

Borg, Christel

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385424
  • E-post: christel.borg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor/docent
  • Rum: H5128

Christiansen, Line

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385416
  • E-post: line.christiansen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H561A

Dallora Moraes, Ana Luiza

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385841
  • E-post: ana.luiza.moraes@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Postdoktor
  • Rum: H561D

Dellkvist, Helén

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385458
  • E-post: helen.dellkvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5101A

Ekestubbe, Jonas

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • E-post: jonas.ekestubbe@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5122C

Falkskär, Sandra

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385417
  • E-post: sandra.falkskar@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109E

Flyborg, Johan

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385447
  • E-post: johan.flyborg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: H564C

Folbert, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385429
  • E-post: marie.folbert@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H529B

Forsbrand, Malin

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385466
  • E-post: malin.forsbrand@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: H560A

Glinghammar, Amanda

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385420
  • E-post: amanda.glinghammar@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5101A

Gustafsson, Mari

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385451
  • E-post: mari.gustafsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Forskningssköterska
  • Rum: H560B

Holmgren, Ann-Charlotte

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385474
  • E-post: ann-charlotte.holmgren@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H528C

Isaksson, Ulrika

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385494
  • E-post: ulrika.isaksson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Datamanager
  • Rum: H568

Karlström, Isabelle

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385419
  • E-post: isabelle.karlstrom@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H585C

Kransberg, Lena

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385443
  • E-post: lena.kransberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H530D

Larsson, Amanda

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • E-post: amanda.larsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109C

Lindberg, Terese

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385477
  • E-post: terese.lindberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: H585A

Magnusson, Kristin

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385448
  • E-post: kristin.magnusson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H529D

Mikaelsson Midlöv, Elina

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385437
  • E-post: elina.mikaelsson.midlov@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand/Universitetsadjunkt
  • Rum: H528D

N Ghazi, Sarah

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • E-post: sarah.n.ghazi@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Masterstudent
  • Rum: H561C

Nordenhielm, Maja

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385411
  • E-post: maja.nordenhielm@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5123C

Norén Jonasson, Johanna

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385453
  • E-post: johanna.noren.jonasson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5119A

Olsson, Ann-Kristin

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385496
  • E-post: ann-kristin.olsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetslektor
  • Rum: H5129

Olsson, Marie

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385498
  • E-post: marie.olsson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5119B

Osbeck, Jeanine

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385450
  • E-post: jeanine.osbeck@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Institutionskoordinator
  • Rum: H532A
  • Tjänstledig: Tjänstledig

Renvert, Stefan

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385457
  • E-post: stefan.renvert@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor gäst
  • Rum: H564C

Resebo, Erik

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385442
  • E-post: erik.resebo@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Projektkoordinator
  • Rum: H568

Romare, Charlotte

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385431
  • E-post: charlotte.romare@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand/Universitetsadjunkt
  • Rum: H560E

Sandin, Sara

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385446
  • E-post: sara.sandin@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H530G

Sanmartin Berglund, Johan

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385471
  • E-post: johan.sanmartin.berglund@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor
  • Rum: H570A

Sejlert, Carola

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385495
  • E-post: carola.sejlert@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5122B

Skoog Petersson, Helén

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385434
  • E-post: helen.skoog.petersson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Forskningssjuksköterska
  • Rum: H560B

Skär, Lisa

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385433
  • E-post: lisa.skar@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Professor/prefekt
  • Rum: H532B

Stenberg, Filippa

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385463
  • E-post: filippa.stenberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5109A

Svendsen, Caroline

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385413
  • E-post: caroline.svendsen@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Forskningssköterska
  • Rum: H561C

Svensson, Jenny

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385423
  • E-post: jenny.svensson@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H5101B

Söderberg, Martin

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385071
  • E-post: martin.soderberg@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Koordinator
  • Rum: H560D

Tavakoli, Fatemeh

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385461
  • E-post: fatemeh.tavakoli@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Doktorand
  • Rum: H530E

Tell, Johanna

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385464
  • E-post: johanna.tell@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Biträdande universitetslektor
  • Rum: H585B

Törnkvist, Maria

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385482
  • E-post: maria.tornkvist@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Universitetsadjunkt
  • Rum: H529C

Valverius, Peter

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • E-post: peter.valverius@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Adjungerad universitetslektor

Widenfors, Camilla

  • Institution/Enhet: Institutionen för hälsa
  • Telefon: 0455-385493
  • E-post: camilla.widenfors@bth.se
  • Tjänsteställe: Karlskrona
  • Tjänst: Forskningssköterska
  • Rum: H560B

Forskning

Forskningen fokuserar på områdena omvårdnad och hälsovetenskap. Som en röd tråd i forskningen går tillämpad hälsoteknik, det vill säga hur hälsa kan påverkas genom användandet av ny teknik och hur teknisk forskning kan bidra till att främja ett bra liv.

Människa, hälsa och teknik

Utbildning

Institutionens forskare och lärare är engagerade i flera utbildningsprogram och fristående kurser.

Internationalisering

Som student på sjuksköterskeprogrammet vid institutionen för hälsa har du möjlighet att under din studietid göra din VFU eller examensarbete vid något av de lärosäten som vi har avtal med. Avtalen innebär att du som student tillbringar viss överenskommen tid vid det utländska lärosätet eller praktikplatsen och att det är ett stipendium knutet till utbytet.

För mer information kontakta institutionens internationaliseringsansvarige,  Markus Hjelm, telefon 0455-385485, e-post: markus.hjelm@bth.se

 

Har du en fråga? Skriv den här, så återkommer vi så snart som möjligt!
×