Egen dator

Egen dator

BTH uppmuntrar alla studenter att ta med egen dator som kan användas i studierna. Du kommer att ha nytta av en egen bärbar dator, inte bara på lektioner utan även i biblioteket och vid tentamen. Skulle du sakna egen bärbar dator finns det ett antal att låna under lektioner i datorsal och vid tentamen.

Nedan ser du vilka krav din dator behöva uppfylla för studier på ditt program. Har du frågor kontaktar du programansvarig för ditt program. Programansvarigs kontaktuppgifter finns även i välkomstbrevet.

Utbildningsprogram

Rekommendation

Ej specificerade program

Valfri bärbar dator.

Spelprogrammering

Programansvarig:
Mats-Ola Landbris, mats-ola.landbris@bth.se

 

Civilingenjör i spel- och programvaruteknik

Programansvarig:
Hans Tap, hans.tap@bth.se

 

Technical Artist i spel

Programansvarig:
Martin Lillqvist, martin.lillqvist@bth.se

Processortyp: Intel Core i7
Internminne: 8-16 GB
Hårddisk: Minst 256 GB, med fördel SSD
Skärmupplösning: 1920 x 1080
Operativsystem: Windows 10, 64-bit
Grafikprocessor: NVIDIA GeForce GTX 1060, eller bättre.

Software Engineering

Programansvarig:
Torbjörn Fridensköld, torbjorn.fridenskold@bth.se

 

Civilingenjör i mjukvaruutveckling

Programansvarig:
Javier Gonzales Huerta, javier.gonzales.huerta@bth.se

Datortyp som rekommenderas är bärbar dator med möjlighet att koppla in extern skärm.

Internminne: 8-16 GB

Hårddisk: 256 GB, gärna större då det kan förekomma att flera olika program behöver installeras.

Processorkapacitet bör ligga i det övre segmentet, och någon av de senare processorarkitekturerna (Intel i5 eller högre generation 7 eller motsvarande AMD version).

Grafikkort är av mindre betydelse då programmet primärt inte hanterar grafisk modellering mm. Men då du arbetar med programmeringslabbar kanske är behjälpt av att koppla in en extern större skärm, är det bra om det stödjer högre upplösning (gärna 1920 på intern upplösning och stödja minst 2560 på extern skärm).

Generella tips:
Du kommer troligen att bära med dig datorn ofta, så tillräckligt lätt och flexibel, samtidigt som den ska tåla att åka i väskan.

Om du väljer Windows, Linux eller MAC spelar mindre roll och är mer en smaksak för din del.

Fysisk planering

Programansvarig:
Patric Karlsson, patric.karlsson@bth.se

Inte specificerat. Se mer information i ditt välkomstbrev.

Webbprogrammering

Programansvarig:
Mikael Roos, mikael.roos@bth.se

Dator med operativsystem: Windows, Mac OS, Linux
Internminne: Helst 16GB, men 8GB fungerar.
Disk: SSD-disk (snabbare, men inget krav).
Läs mer om vilken dator du kan välja hemma/bärbar:
https://dbwebb.se/t/7487

Digitala spel

Programansvarig:
Fredrik Gullbrandson, fredrik.gullbrandson@bth.se

Processortyp: Intel Core i7
Internminne: 8-16 GB
Hårddisk: Minst 256 GB, med fördel SSD
Skärmupplösning: 1920 x 1080
Operativsystem: Windows 10, 64-bit
Grafikprocessor: NVIDIA GeForce GTX 1060, eller motsvarande.

Tekniskt basår

Programansvarig:
Per Gralvik, per.gralvik@bth.se

 

När ni skaffar dator för era studier vid BTH är det viktigt att du köper en dator som lever upp till kraven på det program du tänker fortsätta på efter basåret. Kolla därför redan nu vad kraven är så du slipper köpa ny dator om ett år. Om du inte har planer på att läsa vidare på BTH så har vi inga synpunkter på vad du har för dator. Tillgång till datorer finns på BTH men tillgången är begränsad.

Civilingenjör i maskinteknik
Högskoleingenjör i maskinteknik

Programansvarig:
Christian Askling Johansson, christian.askling.johansson@bth.se

 

Produktutveckling

Programansvarig:
Lena Prinselaar, lena.prinselaar@bth.se

System Requirements for Autodesk Inventor 2019 Windows

Operating system
64‐bit Microsoft® Windows® 10 Anniversary Update (version 1607 or higher)
64‐bit Microsoft Windows 7 SP1 with Update KB4019990

CPU 
Recommended: 3.0 GHz or greater, 4 or more cores
Minimum: 2.5 GHz or greater

Memory
Recommended: 20 GB RAM or more
Minimum: 8 GB RAM for less than 500 part assemblies

Disk Space
Installer plus full installation: 40 GB

Graphics
Recommended: 4 GB GPU with 106 GB/S Bandwidth and DirectX 11 compliant
Minimum: 1 GB GPU with 29 GB/S Bandwidth and DirectX 11 compliant

Display Resolution
Recommended: 3840 x 2160 (4K); Preferred scaling: 100%, 125%, 150% or 200%
Minimum: 1280 x 1024 (1080p)

Pointing Device
MS‐Mouse compliant (3DConnexion 3D Mouse optional)

Network
Internet connection for web install with Autodesk® Desktop App, Autodesk® collaboration functionality, .NET installation, web downloads, and licensing.

Network license manager supports Windows Server® 2016, 2012, 2012 R2, 2008 R2 and the operating systems listed above.

Full local install of Microsoft® Excel 2010, 2013 or 2016 for iFeatures, iParts, iAssemblies, Global BOM, Parts Lists, Revision Tables, spreadsheet‐driven designs and Studio animation of Positional Representations.

Spreadsheet
64‐bit Microsoft Office is required to export Access 2007, dBase IV, Text and CSV formats.
Office 365 subscribers must ensure they have a local installation of Microsoft Excel 2016.
Windows Excel Starter®, OpenOffice®, and browser‐based Office 365 applications are not supported.

Browser
Google Chrome™ or equivalent

.NET Framework
Version 4.7 or later. Windows Updates enabled for installation.

Virtualization
Citrix® XenApp™ 7.6, Citrix® XenDesktop™ 7.6 (requires Inventor Network Licensing).

Civilingenjör i industriell ekonomi

Programansvarig:
Martin Svensson, martin.svensson@bth.se

Processortyp: Intel Core i7
Internminne: 8-16 GB
Hårddisk: Minst 256 GB
Skärmupplösning: 1920 x 1080
Operativsystem: Windows 10, 64-bit
Grafikprocessor: Inga specifika krav.

Masterprogram i elektronik inriktning telekommunikation

Programansvarig:
Patrik Arlos, patrik.arlos@bth.se

Processortyp: 64 bit, 4 or more cores, Intel or AMD spelar ingen roll.
Internminne: 16-32 GB
Hårddisk: Minst 512 GB, med fördel SSD
Skärmupplösning: Inga särskilda krav
Operativsystem: Linux 64 bit, cf Ubuntu 18.04 64-bit
Grafikprocessor: Inga särskilda krav
Nätverk: Wired Ethernet, Wireless Ethernet

Digital ljudproduktion

Programansvarig:
Daniel Nilsson, daniel.nilsson@bth.se

Processortyp: Intel Core i7
Internminne: 8-16 GB
Hårddisk: Minst 256 GB, med fördel SSD
Skärmupplösning: 1920 x 1080
Operativsystem: Windows 10, 64-bit eller Mac OS
Grafikprocessor: För er som vill kunna arbeta med 3D-spel i hög upplösning samt VR-spel så rekommenderar vi NVIDIA GeForce GTX 1060, eller motsvarande.

Vid frågor hör av er till programansvarig: daniel.nilsson@bth.se

Digital bildproduktion

Programansvarig:
Leo Andrea Nordwall, leo.andrea.nordwall@bth.se

Processortyp: Intel Core i7
Internminne: 8-16 GB
Hårddisk: Minst 256 GB, med fördel SSD. Vi rekommenderar även att studenter har en egen extern hårddisk om minst 1 TB.
Skärmupplösning: 1920 x 1080 eller gärna högre. HDMI-utgång.
Operativsystem: Windows 10, 64-bit
Grafikprocessor: NVIDIA GeForce GTX 1060, eller motsvarande.
Programvara: Vi rekommenderar att studenter har tillgång till programvara för medieproduktion, exempelvis Adobe Creative Cloud. Rådgör gärna med programansvarig kring detta.

På högskolan finns även gemensamma bokningsbara arbetsdatorer.