Programmering och problemlösning med Python
Programkurs, 7,5 hp
- Studietid: 2023 vecka 34 till 2023 vecka 43
- Ort: Hela eller delar av undervisningen bedrivs på distans.
- Undervisningsform: Distans, blandad undervisningstid, deltid 50%
- Huvudområde: Datavetenskap
- Välkommen till BTH! Information för antagna studenter om studentkonto, registrering och kurssidan i Canvas.
- Nivå: G1N
- Språk: Svenska.
- Kurskod: DV1670
Denna kurs är del av program och går inte att söka till.
Programmering och problemlösning med Python, 7,5 hp
Kursen lär ut strukturerad programmering och problemlösning med programmeringsspråket
Python.
Detta är en grundkurs i programmering vilket innebär att vi startar med att skapa rutiner för problemlösning och felsökning via enkla grundkonstruktioner i Python. Vi bygger en utvecklingsmiljö som hjälper oss med utveckling och felsökning. Stegvis bygger vi mer och mer avancerade konstruktioner i Python.
I praktiska övningar får du möjlighet att lära dig grunderna i strukturerad programmering och problemlösning samt använda Pythons inbyggda standardbibliotek med bland annat filhantering och datastrukturer.
Bra att veta
Vad är datavetenskap?
Ta reda på mer om din framtid! Vad kommer du att studera under din utbildning och vad kan du arbeta med efteråt? Vilka branscher kommer att efterfråga din kompetens och vilka delar av vår vardag kommer du kunna påverka?